Wakacje w czasie pandemii

Wiemy, że sytuacja epidemiologiczna związana z Covidem na całym świecie powoduje, że wakacje nie są już takie beztroskie jak kiedyś. Niestety musimy się dostosować do nieznanych do tej pory zasad i reguł, jeżeli chcemy, aby były one udane i bezpieczne. 

Jeżeli kierunek, który wybraliście to Grecja, to musicie pamiętać o tym, że:

1. Dzieci do 12 roku życia nie muszą posiadać negatywnego testu. To bardzo duże ułatwienie! Dorośli zobowiązani są do posiadania kodu QR ze szczepienia lub aktualnego testu z wynikiem negatywnym lub zaświadczenia, że jest się ozdrowieńcem oraz wypełnionego formularza PLF ze strony www.travel.gov.gr

2. Noszenie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych jest obowiązkowe. Dotyczy to przejazdu autokarem, promem, zwiedzania muzeów, kościołów, sklepów, jak również na halach przylotu i odlotu na lotnisku. Maseczki należy zakładać również na otwartych przestrzeniach, jeżeli znajdziecie się w dużym skupisku ludzi.

Kara za nieprzestrzeganie w/w zasad jest wysoka – grzywna zaczyna się od 300 euro.

3. Restauracje, które znajdują się poza hotelami, wewnątrz mogą przyjmować gości, tylko jeżeli są to osoby zaszczepionie lub ozdrowieńców.

4. W wielu hotelowych restauracjach i barach nie ma możliwości nakładania dań samodzielnie oraz nie można indywidualnie korzystać z automatów do napojów. Taka opcja wchodzi w grę wtedy, kiedy goście hotelowi są proszeni o zakładanie rękawiczek jednorazowego użytku, które udostępnia hotel.

5. W hotelach należy zachować dystans w restauracji oraz na recepcji.

6. Zgodnie z wytycznymi rządu greckiego, niektóre miejsca spędzania aktywnego czasu w hotelach, takie jak baseny kryte, obiekty sportowe zostały wyłączone z użycia.

7. Wszelkie symptomy chorobowe należy natychmiast zgłosić do recepcji hotelowej oraz rezydentowi.

8. Osoby powracające samolotem do Polski mają obowiązek wypełnić „Kartę lokalizacji podróżnego” w wersji online. Karta ta jest przesyłana do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Potwierdzenie wysłania karty, które przyjdzie na podany adres mailowy, należy obowiązkowo okazać na lotnisku w Polsce podczas odprawy na urządzeniu mobilnym lub w formie pdf drukowanego. (Jest możliwość zgłoszenia na jednej karcie danych kilku osób).  Karta jest dostępna na stronie aplikacje.gov.pl/app/klp/#/home, a więcej szczegółów znajdziecie na stronie www.gov.pl/web/gov/wypelnij-klp

Dla rodzin z dziećmi Grecja zawsze była atrakcyjnym kierunkiem ze względu na doskonałą kuchnię, przepiękne plaże oraz cudowne morze. Teraz dochodzi jeszcze kluczowy element, czyli  dzieci do 12 roku życia nie muszą posiadać testu na Covid. Nie trzeba zatem ponosić dodatkowych kosztów związanych z testem oraz tracić przy tym czasu, który w przypadku wakacji jest bezcenny. To ważne również ponieważ chcemy, aby wakacje były dla dzieci samą radością i pragniemy, aby po tym trudnym i często niezrozumiałym dla nich okresie nie musiały przechodzić jeszcze nieprzyjemnych testów.

autor: Kasia