Tata na urlopie (wychowawczym!)

Glen Wood, kanadyjski ojciec pracujący w Japonii dla Mitsubishi, pozywa swoją firmę do sądu z powodu urlopu rodzicielskiego. Wprawdzie otrzymał swój urlop, który jest legalny w Japonii, ale zaraz potem… został zwolniony. Japonia jest bardzo hojna w dziedzinie zasiłków rodzicielskich (12 miesięcy urlopu ojcowskiego!), chociaż prawie nikt z nich nie korzysta. Ludzie uważają to za wstydliwe, a japońska kultura korporacyjna jest tak intensywna, że ​​oczekuje się od pracownika „oddania życia” za pracę.

tata2

Przy okazji w kanadyjskich mediach pojawił się ogólnie temat urlopu ojcowskiego. Rząd pracuje nad tym, aby zasiłki rodzicielskie były bardziej elastyczne. Od marca 2019 Kanadyjczycy  mogą otrzymywać podstawowe zasiłki rodzicielskie na okres do 40 tygodni: 15 tygodni urlopu macierzyńskiego plus 35 tygodni urlopu rodzicielskiego, który można podzielić w dowolny sposób (płatne w 55% do maksymalnie $562 tygodniowo). Statystyki sugerują, że tylko jeden na dziesięciu kanadyjskich ojców, którzy kwalifikują się do zasiłku wychowawczego, korzysta z niego. Liczba ta powinna wzrosnąć, gdy zacznie obowiązywać nowe ustawodawstwo.

Wydaje się, że temat urlopu ojcowskiego jest wciąż kontrowersyjny. Do tej pory znam z przedszkola tylko jedną rodzinę, która zdecydowała się na tę opcję (matka ma bardzo wysoką pozycję w swojej firmie, ojciec zarabia znacznie mniej), więc zobaczymy jak to będzie dalej. Kiedy w radiu podjęto tę dyskusję, wielu rozmówców twierdziło, że ojcowie powinni w pierwszej kolejności zapewnić utrzymanie rodzinom, a kobiety pozostać w domu w imię rozwoju lepszego społeczeństwa. Z drugiej strony dało się słyszeć głosy mówiące o wolności wyboru i równych prawach dla obu płci. Niektórzy pytali, kto za to zapłaci i sugerowali, że jest to bardziej odpowiednie dla sektora instytucjonalnego, takiego jak biuro, a trudniejsze dla pracowników fizycznych, bo kto będzie budować drogi i mosty, jeżeli wszyscy nowi ojcowie zdecydują się na urlopy rodzicielskie?

tata3

zdjęcia: J.Podlasin-Jurzak

Myślę, że jest to bardziej kwestia pytania, w jakim społeczeństwie chcemy żyć. Dziś mamy różne rodzaje rodzin: tradycyjne, z matką i ojcem obecnymi przez cały czas, rodziców samotnie wychowujących dzieci, wreszcie rodziny z dwojgiem rodziców tej samej płci. Badania ekonomiczne sugerują, że równy dostęp kobiet i mężczyzn do pracy buduje silniejsze społeczeństwa. Niektóre rodziny wybiorą urlop macierzyński, inne urlop ojcowski, jeszcze inne opiekunkę do dziecka lub żłobek. Firmy dostosują się – chodzi o możliwość wyboru.

Są tacy, którzy twierdzą, że urlop ojcowski nie jest potrzebny, bo dziecko nie będzie pamiętać, czy ojciec był w pobliżu kiedy było małe, ale jeżeli mamy pojęcie o rozwoju wczesnodziecięcym wiemy, jak ważne jest budowanie więzi między rodzicem a dzieckiem. Małe dzieci powinny czuć bliskość ojców, jak również nie należy lekceważyć znaczenia obecności w ich życiu rodzica tej samej płci.

tata

Powinniście zobaczyć, jak dzieci w przedszkolu (w 99.9-100% zawodu kobiecego) reagują na obecność mężczyzn (trafiają się nauczyciele muzyki, specjaliści od gimnastyki lub po prostu dozorcy). Uwielbiają to!

autor: Jola