Wielkie pranie

Jak często należy prać pościel dziecka? W przedszkolu w Kanadzie zmieniamy prześcieradełka i kocyki na nowe raz w tygodniu. Przy tym nasze dzieci śpią w ubraniach (wiem, że w przedszkolu Kuby w Polsce śpi się w piżamkach) i w butach (na wypadek pożaru).

Processed with VSCO with a4 preset

Jak jest w domu, zależy od rodziców. W zasadzie pranie powinno odbywać się dwa razy w tygodniu. Ale znam osoby, które robią to codziennie. Np. Sharon, z czwórką dzieci w wieku od 1 do 14 lat, wrzuca co wieczór (!) wszystkie ręczniki do prania i co drugi dzień zmienia pościel. Zastanawiam się, czy dałabym radę. To prawie jak w hotelu, tyle że bez pokojówki. Z kolei Emily, przyszła mama, twierdzi, że ona to czuje, po prostu wie, kiedy jest czas na zmianę pościeli.

Processed with VSCO with a4 preset

Zatem jak często na ogół pierzemy pościel? Podobno standard jest 10-14 dni dla dorosłych i dwa razy w tygodniu dla dzieci. Przy okazji powinniśmy również wrzucić do prania materacyk z łóżeczka oraz poduszki zderzakowe raz w miesiącu, jeżeli takie posiadamy. Należy jeszcze pamiętać, że nierzadko jest to sprawa indywidualna – nawet tylko po dwóch godzinach sjesty widzę prześcieradełka niektórych dzieci mokre od potu lub śliny.

Processed with VSCO with a4 preset

W Kanadzie około połowa badanych przyznaje, że zmienia pościel co najmniej raz w tygodniu, najczęściej w niedzielę. Pozostali twierdzą, że piorą prześcieradła 1-2 razy w miesiącu, a są tacy, którzy zwierzają się, że robią to nawet rzadziej. Mają na to swoje racje: od ekologicznych – mniej szkodliwych substancji piorących spłynie do naszych rzek i mórz, do zdrowotnych – od nadmiernego przywiązania do higieny pozbawiamy nasze organizmy odporności na choroby. Pewnie są też tacy, którym się po prostu nie chce…

Processed with VSCO with a4 preset

zdjęcia: @strupka

Eksperci twierdzą, że w miesiącach letnich powinniśmy zmieniać pościel raz w tygodniu – latem więcej się pocimy i jest więcej kurzu – w chłodniejsze miesiące można wytrzymać bez prania dwa tygodnie. Oczywiście są jeszcze wyjątki: jeśli łóżko jest ewidentnie poplamione lub ktoś w rodzinie jest chory lub kładzie się spać bez prysznica po treningu, można rozważyć dodatkowe pranie.

Processed with VSCO with a4 preset

Albo odwrotnie, jeśli nasz life style jest taki, że spędzamy dużo czasu w łóżku, bawiąc się, oglądając telewizję, czytając, jedząc etc. można podejść do sprawy bardziej na luzie i wcale nie śpieszyć się ze zmianą pościeli, zwłaszcza jeśli traktujemy to jak uciążliwy obowiązek.

autor: Jola