Wakacje w czasie pandemii. Thassos zaprasza rodziny z dziećmi.

Thassos to mała, grecka wyspa położona na północy Morza Egejskiego. Najbliższe lotnisko znajduje się w Kavalii, skąd podróż na prom w porcie Keramoti  trwa ok. 40 minut, a następnie przeprawa na wyspę 30 minut.

Wyspa jest mała, można ją objechać samochodem w ciągu jednego dnia i zobaczyć większość atrakcji od przepięknych, malowniczych plaż po lokalne, małe wioski położone wysoko w górach. Ta niewielka wyspa ma kształt zbliżony do koła, a jej obwód to ok. 100km.

Pod względem turystycznym jest to jedna z wysp mniej popularnych, w związku z tym charakteryzuje się mniejszym natężeniem wakacjuszy. Jest to związane z faktem, że dopiero od kilku lat zaczęto stawiać na Thassos na rozwój turystyki. Wcześniej gospodarka opierała się głównie na wydobyciu białego marmuru, z którego słynie na całym świecie (np. Biały Dom został zbudowany właśnie z niego), produkcji oliwy z oliwek, wina oraz miodu piniowego.

Najbardziej popularne turystycznie miejscowości na wyspie, które rywalizują między sobą o palmę pierwszeństwa, to Limenaria oraz Potos. Stolicą wyspy jest Limenas.

Thassos ma piękne, klifowe plaże, często położone w uroczych zatokach; do niektórych z nich można dostać się tylko drogą morską – ale warto. Najbardziej spektakularną plażą jest marble beach thassos – plaża marmurowa znajdująca się u podnóża kamieniołomu, z  którego wydobywa się śnieżnobiały marmur. Sam dojazd odbywa się przez kamieniołom szutrową, utwardzoną drogą. Wypoczywając na plaży można podziwiać kamieniołom oraz… maszyny.

Wyspa to miejsce, gdzie można dobrze zjeść. Kuchnia opiera się na produktach pochodzących z lokalnych upraw i hodowli. Królują tradycyjne greckie potrawy, takie jak: owoce morza, suflaki, pita, lokalne sery, kozie mięso, a z warzyw faszerowane bakłażany i cukinie. Jeżeli chodzi o desery, to używa się do ich przygotowania przede wszystkim miodu oraz bakalii.

Na wyspie jest dużo lokalnych tawern, gdzie można zjeść w przystępnych cenach, porównywalnie do Polski. Jeżeli chce się spędzić klimatyczny wieczór przy tradycyjnej lokalnej muzyce, to należy wybrać się do Kostas Tavern w małej, górskiej miejscowości Kastro.

W związku z tym, że wyspa jest mała polecamy wynajęcie samochodu – najlepiej jeepa z napędem 4×4 – i objechanie całej wyspy. W ramach tej wycieczki można zrobić sobie fajny off road krętymi, szutrowymi drogami, biegnącymi przez góry i lasy sosnowo-oliwkowe z zachwycającymi krajobrazami. W przerwach można napić się świetnej Greek Coffee w przydrożnych wioskach i ochłodzić się w górskich strumieniach pod wodospadami.

Tę niedużą wyspę można polecić dla rodzin z dziećmi, głównie ze względu na to, że nie ma tam tłumu turystów, jest doskonała kuchnia, cudowne plaże, bardzo dobra infrastruktura hotelowa oraz gwarantowana super pogoda.

autor: Kasia