Rower w wersji enduro. Atrakcyjna forma aktywności ruchowej i wypoczynku dla rodzin z dziećmi.

Kilka lat temu miasto Bielsko-Biała, w ramach rozwoju turystyki, w porozumieniu z Enduro Trails, zainwestowało w budowę górskich ścieżek rowerowych do jazdy ekstremalnej enduro i tak powstał „Kompleks Enduro Trails Bielsko-Biała”. Właścicielem kompleksu jest miasto, a Stowarzyszenie „Enduro Trails” zajmuje się jego obsługą.

Kompleks składa się z 15 tras o różnym stopniu trudności. Znajdziecie w nim te łatwiejsze, łagodnie opadające oraz strome, wymagające technicznie zjazdy. Centrum ścieżek znajduje się na Błoniach, z łatwym dojazdem (bezpośredni zjazd z obwodnicy Bielska) oraz dużym, miejskim, bezpłatnym parkingiem. Łączna długość tras to ok. 30km. Godziny otwarcia od 6:00 do 22:00.

Dla początkujących oraz rodzin z dziećmi szczególnie polecamy trasy zielone, tj. Cyganka i Stefanka. Następnym etapem mogą być trasy niebieskie, czyli Twister, Rocknrolla oraz Bystry. Trasy są ogólnodostępne, bezpłatne, co jest dużą zaletą, zwłaszcza dla dużych rodzin, dla których wstęp na niektórych obiektach sportowych może być sporym obciążeniem finansowym.

My, rodzinnie, korzystamy z 2 tras, które są przeznaczone dla początkujących kolarzy górskich.

Cygnaka: długość 1 650m, średnie nachylenie 4%.

Trasa łagodnie opadająca, gładka, płynna, niewymagająca wysokiego poziomu umiejętności. Zaczyna się na początku drogi do schroniska. Dojedzie się nią do centrum Olszówki, gdzie można skorzystać z pięknego kompleksu basenowego lub z usług gastronomicznych. Za co ją lubimy? Szybko się nią jedzie, jest długa i ma fajne hopy, na których można skakać.

Stefanka: długość 860m, średnie nachylenie 4.9%.

Trasa łagodnie opadająca, kręta oraz pofalowana. Zaczyna się powyżej starego amfiteatru – dojeżdża się do niej ok 5-7minut. Trasa kończy się na ulicy Modrej. Za co ją lubimy: S-ka na samym początku, tj. banda – 5 metrów prosto – banda.

Dzięki budowie tych ścieżek rozwinęła się super infrastruktura usługowa związana z uprawianiem tej dyscypliny sportu – gastronomia, wypożyczalnie i serwisy rowerowe oraz oczywiście to, co najważniejsze, czyli firmy szkoleniowe. Zapraszamy do Bielska-Białej 🙂

autor: Kasia