Jakie imię dla dziecka?

Tradycyjne czy niekonwencjonalne? Brian Austin Green (Beverly Hills 90210) i Megan Fox (Transporters) nazwali swoje dziecko Journey River („podróżna rzeka”? „rzeka podróż”?). O samej „rzece” już słyszeliśmy (ktoś nawet kiedyś zażartował, że jak zawołać „rzeka” na placu zabaw w Hollywood, to odwróci się pół piaskownicy), ale „podróżna rzeka” to abolutna nowość.

2

zdjęcie: Ola Ohirko

Trudno wymyślić imię dla naszego dziecka. Jak to zrobić? Np. Pamela – piękne imię i doskonały przykład tego, co uważamy za normalne. Ale jak potraktować imiona takie jak Apple (jabłko) – imię, które wybrała dla swojej córeczki Gwyneth Paltrow i które wywołało kilka lat temu tyle kontrowersji? Imiona dzieci Michała Wiśniewskiego – Xavier, Fabienne, Etienette, Vivienne – uznawane przez wielu za dziwne, są całkiem zwyczajne, tyle ze niepolskie. Przyznajmy, że to nie to samo co „północ” i „święty” (North i Saint – dzieci Kim Kardashian i  Kanye West).

3

zdjęcie: @strupka

Co zatem myśleć o tych imionach? Wiele zależy od tego, dlaczego je wybieramy (zakładając, że nie tylko po to, aby zabiegać o uwagę). Dzisiejsi rodzice szukają imion, które mają dla nich  realne, osobiste znaczenie, więc czasem może to być imię mające podtrzymywać rodzinne tradycje  lub takie, które zawsze im się podobało. Niektórzy szukają miejsc, które kochają (Paris, London, France) lub nawet zamieniają pospolite słowa w nazwy (jak wspomniane już „jabłko”). Wracając do „podróży” (Journey), jest to symboliczne i duchowe słowo, mające prawdopodobnie wiele znaczeń dla rodziców dziecka.

4

zdjęcie: J.Podlasin-Jurzak

Ludzie dzisiaj chcą być różni, nie chcą imion, które wybierają wszyscy inni. I może to nie jest złe – odróżniać się – zwłaszcza w obecnym świecie, w którym jest tak wiele zróżnicowania i pomieszania kultur, a na imiona dzieci nie ma żadnej reguły? Jest na pewno inaczej niż jedno lub dwa pokolenia wcześniej, kiedy to imię odmienne od innych – nawet jeśli miało tylko jakiś jeden dodatkowy element,  np. Jenifer zamiast Jennifer lub Emilly zamiast Emily – sprawiało, że w szkole było się kompletnym dziwakiem.

5

zdjęcie: olatatka_

Wielu rodziców próbuje stworzyć imię dziecka poprzez kombinację swoich imion albo wymyślić jakąś wariację imienia matki lub ojca. Moja przyjaciółka Sharon nazwała swoją nowonarodzoną córeczkę Sharonte – poprzez dodanie przyrostka -te wykreowała niecodzienne imię, całkowicie przypisane do jej własnego.

6

zdjęcie: Ola Ohirko

Pytanie brzmi: – „Czy jest coś złego w tworzeniu nowego imienia?”. Można odpowiedzieć: – „Dlaczego wymyślać nazwy, gdy znamy tysiące wspaniałych imion, niektóre z nich nietypowe, inne z ogromnym dziedzictwem kulturowym. Czy naprawdę jesteśmy w stanie stworzyć coś lepszego niż to, co istnieje przez stulecia i było wykorzystywane od pokoleń? Tradycja i historia to wartości, których nie można uzyskać komponując imię samemu”.

Rodzice myślą: – „Czy to imię wychodzi już z mody, czy nie jest zbyt ekscentryczne, czy brzmi dobrze z moim nazwiskiem, wreszcie, czy ta lub inna gwiazda filmowa wybrałaby je dla swojego dziecka?”. Trudno się zdecydować – z jednej strony chcesz wybrać coś oryginalnego, niepowtarzalnego, z drugiej – chcesz dać dziecku imię, które niesie z sobą pewną siłę. Do tego często jeszcze pojawiają się „żądania”, aby nazwać dziecko po dziadku lub babci… Co robić? Oto wskazówka: – „Nie rozmawiaj o tym z rodziną, ale też nie wybierz imienia, które mogłoby wszcząć jakiś rodzinny spór”.

1

zdjęcie: J.Podlasin-Jurzak

Kiedy spodziewasz się dziecka, wybór imienia staje się sprawą każdego człowieka – każdy lubi mówić o tym i doradzać. Sprawa powinna być jasna – to moje dziecko, pozwólcie mi się tym zająć. Aby uzyskać dostęp do imion dziecięcych, które są obecnie na topie, możesz zwrócić się do jakiejś strony internetowej, takiej jak nameberry.com, prowadzonej przez czołowych amerykańskich ekspertów od baby-names, lub babyonline.pl.

autor: Jola