Jaką wybrać zabawkę – oto jest pytanie

W obecnych czasach, kiedy w sklepach jest tak dużo zabawek, często trudno nam się zdecydować co wybrać, bo przytłacza nas wielość możliwości, a przecież nie możemy kupić wszystkiego plus nie każda zabawka się sprawdzi.

Processed with VSCO with a4 preset

Ja sama nie raz dałam się złapać na to, że mój wybór nie był dobry. Z reguły wtedy, kiedy zakupy były pochopne, lub kiedy podchodziłam zbyt ambitnie do tego, czym ma się bawić Kubuś. Kusiło mnie, żeby kupować to, co ja bym chciała. Wielokrotnie te właśnie nabytki lądowały w koszu zapomnianych zabawek i już nigdy z niego nie wyszły.

Processed with VSCO with a4 preset

A w sumie można by podejść do wyboru zabawki rozsądnie i dobrze go przemyśleć. Poniżej kilka wskazówek jak wybrać zabawkę:

– Dostosuj zabawkę do wieku dziecka. Nie staraj się, żeby było ambitne i bawiło się zabawkami dla starszych dzieci, bo te go szybko znudzą i zniechęcą.

– Kupuj zabawkę, którą dziecko będzie mogło wykorzystać na różne sposoby – te najprostsze są często najlepsze.

Processed with VSCO with a4 preset

– Nie kupuj masy zabawek. Może się zdarzyć, że dziecko nie doceni tego, że ma zapełniony nimi pokój. (Ja sama wiem to z doświadczenia, bo miałam taki okres, że co tydzień szłam do Sfery i kupowałam Kubusiowi nową zabawkę – teraz wiem, że może mniej byłoby lepiej).

– Kupuj zabawkę, która w danym momencie związana jest z  zainteresowaniem dziecka. Nie czekaj do urodzin lub świąt, bo za kilka miesięcy auto z Tatą Świnką, Pepą i George’m będzie już nieaktualne.

Processed with VSCO with a4 preset

– Kupuj bezpieczne zabawki, tj. dostosowane do wieku i stopnia rozwoju dziecka. Ważne, aby były odpowiedniej wielkości – aby nie dało się ich połknąć, włożyć do nosa, ucha – solidne, malowane nietoksycznymi farbami oraz takie, które można myć lub prać.

– Nie narzucaj zabawek dziecku. Jeżeli twój synek woli bawić się lalkami, pozwól mu na to. Nie czuj się pod presją, że inni chłopcy bawią się samochodami, więc on też powinien.

Processed with VSCO with a4 preset

zdjęcia: @strupka

Jeżeli wybierzesz już zabawkę, to nie zapomnij pobawić się nią razem z Twoim dzieckiem. Niech pokaże Ci jak się bawi, niech będzie dumny z tego, że sam wymyślił dla Was zasady zabawy, pozwól mu kierować zabawą – wtedy będzie szczęśliwy To będzie Wasz czas

autor: Kasia