Ruch, ekran, sen

Analiza 24-godzinnego zachowania ruchowego dzieci została pod koniec ubiegłego roku opublikowana w Paediatrics, czasopiśmie Kanadyjskiego Towarzystwa Pediatrycznego, i zawiera następujące rekomendacje: 9–11 godzin snu w nocy, mniej niż 2 godziny czasu rekreacyjnie spędzanego na ekranach i co najmniej 60 minut od umiarkowanej do intensywnej  aktywności fizycznej dziennie.

Małe dzieci są zajęte, ale to nie znaczy, że są aktywne. Wiele kanadyjskich dzieci ma za mało ruchu i spędza zbyt dużo czasu przed ekranami, co jest szczególnie szkodliwe przed 5. rokiem życia. W miarę jak dzieci rosną i rozwijają się, muszą one dążyć do wysokiego poziomu aktywności fizycznej, niskiego poziomu siedzącego trybu życia i wystarczającej ilości snu każdego dnia. Innymi słowy, aby być zdrowym, muszą ruszać się, siedzieć i spać w odpowiednich proporcjach.

Pożądany czas rekreacyjnego ekranu powinien wynosić mniej niż 2 godziny dziennie. W rzeczywistości tylko niecałe 5% dzieci wykonało ten wynik (średnia wyniosła 3,6/ 3,7h). Aktywność fizyczna powinna zająć minimum 60 minut dziennie, znowu, rezultat trudny do osiągnięcia dla większości badanych.

Dlaczego to jest ważne? Badanie dr Michelle Guerrero z Uniwersytetu Windsor w Ontario pokazuje w jaki sposób 24-godzinne zachowanie ruchowe (sen/ ekran/ aktywność fizyczna) odnosi się do zachowań impulsywnych u dzieci w wieku 5-13 lat. Jego celem jest ustalenie, czy ograniczenie rekreacyjnego czasu ekranowego – przy jednoczesnym promowaniu odpowiedniej ilości snu i aktywności ruchowej – pomaga w leczeniu lub zapobiega zaburzeniom związanym z impulsywnością. (Jedną z  najczęstszych przyczyn zachowań impulsywnych jest ADHD). Co możemy zrobić, aby pomóc dziecku w podniesieniu jego 24-godzinnego standardu ruchowego?

ruch2

ruch5

ruch

zdjęcia: J.Podlasin-Jurzak

Zwyczaje dotyczące snu i ekranu są ściśle powiązane. Dzieci powinny psychicznie i fizycznie przygotować się do snu. W tym celu powinniśmy walczyć o sypialnie wolne od gadżetów. Wszelkie urządzenia, takie jak iPady, telewizory, komputery lub smartfony powinny zostać w sypialni dziecka zbanowane. (I najlepiej również w naszej, bo najlepsze wyniki osiąga się przez własny przykład). Z drugiej strony powinniśmy zadbać o to, aby nasze dzieci miały jak najwięcej ćwiczeń fizycznych w ciągu dnia, a więc zabawa na świeżym powietrzu, wycieczki na łono natury i zajęcia sportowe. W tym departamencie nic nowego…

autor: Jola