Najlepiej zdobywać świat na bosaka

Kupowanie przez rodziców butów dla małego dziecka to dla mnie jest zawsze duże wyzwanie. Ja sama kupując buty dla Kuby zawsze się stresuję, nie jestem pewna czy są naprawdę dobre? Zastanawiam się czy nie kupuję za dużych? A jak widzę, że są w sam raz to znowu mam dylemat, czy za moment nie będą za małe i czy nie wydam pieniędzy tylko na chwilę. W przypadku małych dzieci rodzice zastawiają się też kiedy powinni kupić pierwsze buty i jakie są najlepsze na początek.

oli

Ja jestem za poglądem, żeby maluch w pierwszych latach swojego rozwoju jak najwięcej czasu spędzał chodząc na boska, żeby dawać małym stópkom jak najwięcej swobody. Jeżeli maluch uczy się chodzić to niech robi to na boso, niech ćwiczy stopy i kostki, chodząc na boso po nierównych powierzchniach, trawie, piasku rozwija mięśnie swoich małych stópek i nóżek. Naszym zdaniem najlepsze buciki/papcie to takie, które mają miękkie podeszwy i takie, które pozwalają ruszać się małej stópce. Jeżeli chodzi o rozmiar to buciki powinny być wystarczająco duże, żeby nie krępowały palców dziecka, ale też nie mogą być za duże, bo mogą spadać, co z kolei będzie przeszkadzało, frustrowało dziecko, a nie pomagało w nauce chodzenia.

mamas

W związku z tym, że małe dzieci szybko rosną to co kilka tygodni należy sprawdzać czy buciki/papcie nie cisną malucha, czy nie blokują jego paluszków (podczas chodzenia paluszki przesuwają się do przodu). Dobierając buty najlepiej jest postawić dziecko na podłodze i nacisnąć przód bucika kciukiem – luz z przodu powinien mieć ok. 6-7 milimetrów czyli pół długości paznokcia. Jeżeli chodzi o podeszwy to powinny być szorstkie, żeby dziecko się w butach nie ślizgało.

mamas2

zdjęcia: Sabina Adamczyk

Ostatnio mieliśmy w sklepie małą dziewczynkę, której mama martwiła się tym, że ona ściąga wszystkie papcie, buty i chce chodzić na bosaka. W sumie to mama niepotrzebnie się tym martwiła, bo maluchy często same wiedzą co jest dla nich najlepsze i dlatego jeżeli macie takiego malucha w domu pozwólcie mu na to niech zdobywa świat na boso.

autor: Kasia