Jest gorąco! + Niespodzianka

Jest pełnia lata, słońce dopieka, uważajmy zatem na nasze maluchy! Oto kilka wskazówek, jak zapobiegać odwodnieniu niemowląt i dzieci poniżej 5 lat.

Podawaj dziecku często coś do picia, nawet gdy  jest karmione piersią lub mlekiem z butelki. Ochładzaj maluszka w wanience z letnią wodą kilka razy dziennie. Unikaj zabierania dziecka na zewnątrz w najgorętszej części dnia (między 11 rano a 4 po południu). Jeżeli już musisz wyjść, upewnij się, że ma ono na sobie lekkie ubranie i kapelusz z szerokim rondem na głowę. Jeżeli to możliwe, spędź z nim kilka godzin w klimatyzowanej przestrzeni. (Dobrym pomysłem jest wyjście do kina lub po prostu do galerii handlowej). Krem przeciwsłoneczny należy stosować co najmniej 30 minut przed wyjściem, zarówno rano jak i po południu. Czapka powinna być noszona przez cały czas. W gorące dni woda musi być dostępna dla dziecka w każdej chwili.

1.1

Nigdy nie zostawiaj malucha samego w samochodzie, nawet na minutę!

2

zdjęcia: Ola Ohirko | Fotografia

Dziecko jest narażone na większe ryzyko w nagrzanym samochodzie, dlatego że małe ciało nagrzewa się od 3 do 5 razy szybciej niż ciało osoby dorosłej w tych samych warunkach. W rezultacie zaledwie kilka minut w rozpalonym aucie może być dla dziecka bardzo niebezpieczne – nawet śmiertelne. „System wewnętrznego chłodzenia – pocenie się – nie jest tak skuteczny u dzieci, jak to jest u dorosłych, ponieważ dorosły ma więcej powierzchni skóry, przez którą pot może odparować w celu schłodzenia ciała” – wyjaśnia Kate Carr, prezes firmy Safe Kids Worldwide, globalnej organizacji poświęconej zapobieganiu urazom w dzieciństwie.

Kto zostawia dziecko bez opieki w samochodzie? Okazuje się, że nawet najlepsi rodzice lub opiekunowie mogą zapomnieć o śpiącym maluchu. Rodzice zostawiają dzieci w aucie z braku zrozumienia, jak szybko może nastąpić przegrzanie, a następnie szok i niewydolność narządów młodego organizmu. Już po 15 minutach istnieje możliwość urazu mózgu lub obrażeń nerek zagrażających życiu. Eksperci twierdzą, że nawet w pogodę, która wydaje się stosunkowo łagodna wystarczy 20 minut, aby wnętrze pojazdu osiągnęło ekstremalne temperatury. Np. w dniu, w którym jest zaledwie 22 °C temperatura wewnątrz samochodu  może wzrosnąć do 38°C a nawet 50°C stopni w ciągu godziny( a 70 % tego wzrostu nastąpi w ciągu pierwszych 30 minut).

W USA co roku średnio 37 dzieci umiera z powodów związanych z przegrzaniem po uwięzieniu wewnątrz pojazdów. Obecnie tylko 19 stanów ma prawa, które sprawiają, że pozostawienie dziecka bez opieki w samochodzie jest nielegalne. W Polsce za pozostawienie dziecka do lat 7 w aucie na parkingu przed sklepem można dostać mandat oraz narazić się na karę pozbawienia wolności do 5 lat. W Kanadzie jest podobnie i dotyczy dzieci poniżej 10 roku życia.

Nigdy nie jest OK, aby zostawić dzieci lub zwierząta same w samochodzie – nawet przy otwartym oknie! Nie chcę przytaczać tragicznych historii, które zdarzyły się w takich sytuacjach, podam za to sympatyczny przykład z własnego doświadczenia, kiedy to w upalny lipcowy dzień uwiązałam mojego psa pod bankiem, a sama czekałam wewnątrz w kolejce do okienka. Już za chwilę w drzwiach instytucji pojawił się młody człowiek z zawołaniem: – Czyj to pies?  i zaproponował, że na czas załatwienia moich spraw bankowych, zabierze Bowie’go do swojego klimatyzowanego SUV-a. I tak też uczynił. Uraczył go nawet własną wodą z butelki. Pokazuje to, jak ludzie coraz bardziej świadomi są niebezpieczeństwa związanego ze słońcem. My również starajmy się pamiętać o tym na co dzień, bo przecież chodzi o dobro naszych dzieci.

autor: Jola

Na zakończenie propozycja zabawy! Do wygrania:

  1. miejsce BY MAGDALENA RÓŻCZKA – KOC PICNIC, MATA DO ZABAWY XL – MAGGIE ROSE CHOCO

  2. miejsce Kapelusz małej damy – la millou family
  3. miejsce Safari hat – indian zoo

A jak je zdobyć? Bardzo łatwo:

  1. W komentarzu na blogu pod tym postem napisz jedno(!) zdanie z użyciem następujących wyrazów: dziecko, słońce, wakacje.
  2. Polub na FB Moncziczi lub jeżeli już nas lubisz to będzie nam miło, jeżeli pochwalisz się swoim znajomym o naszej zabawie 🙂

Wybierzemy 3 oryginalne odpowiedzi, a zwycięzcy otrzymają wybrane nagrody. Konkurs trwa do północy 17.08 (środa), a wyniki zostaną podane 19.08 na blogu w tym samym wpisie.


 

Mamy Zwycięzców naszej zabawy 🙂
Nagrody trafiają do:
1. Monika Kozlowska – koc picnik
2. Joanna Osiejewska – kapelusz małej damy
3. Ag Oli – safari hat
Gratulujemy 🙂 Dziękujemy Wszystkim za udział w zabawie i zapraszamy ponownie 🙂