Baby box

Baby box to wyjątkowe pudełko dla niemowląt. Jego historia zaczęła się w 1938 roku. W latach 30-tych w Finlandii odnotowano niepokojąco rosnący wskaźnik umieralności niemowląt we wczesnym okresie życia – 65 niemowląt na 1000 umierało.

Problem nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS) wiązano m.in. z warunkami, w których dzieci spały. Początkowo rząd finlandzki przygotował program dla najuboższych rodzin, w którym każde urodzone dziecko otrzymywało baby box oraz podstawową wyprawkę. Pudełko gwarantowało pierwsze bezpieczne miejsce do spania.

W miarę upływu lat popularność oraz skuteczność tego rozwiązania sprawiły, że obecnie każde dziecko, które rodzi się w Finlandii, otrzymuje takie pudełko. Pudełko to również symbol równości dla każdego, nieważne w jakiej rodzinie się rodzi Baby box wprowadzają również inne kraje, m.in.  takie jak Kanada, Szkocja, Norwegia.

zdjęcia: @strupka

Baby box to na razie nowość dla nas. Jesteśmy bardziej przyzwyczajeni do kołysek, gniazdek, kokonów czy koszy Mojżesza… (I jest to dosyć kontrowersyjny temat, o czym świadczą komentarze na naszym FB). My jesteśmy zwolennikami tego rozwiązania i cieszą nas pozytywne zdania innych Mam:

Pani Samanta – „ Nie ma tu ani nic śmiesznego, ani nadzwyczajnego. W Irlandii i Anglii bardzo popularne są kosze Mojżesza (w Polsce już zresztą też coraz bardziej). Forma pudła jest bardzo podobna do kosza, ale bardziej ekonomiczna, nawet można powiedzieć, że eko. W Irlandii w wybranych szpitalach kobiety mają dostawać już też takie wyprawki z pudełkiem Ogólnie jestem na tak”

Pani Renata – „Fajne rozwiązanie na wizytę u babci”

Pani Roma – „Skandynawia jak zwykle o krok do przodu O SIDS powinno się dużo mówić przyszłym mamom. Nie żeby straszyć, ale żeby chronić dzieci”

Pani Paula – „Przy kolejnym dziecku na pewno taki będę kupować. Chociaż u nas w Szkocji w zeszłym roku też wprowadzili box z rzeczami dla maluchów więc może jeszcze wtedy będzie”.

Pani Katarzyna – „Właśnie o takim pudełku mówiłam kiedyś Radkowi, że fajna sprawa i jak kiedyś będziemy mieć dzidziusia to na pewno się w takie cudo zaopatrzymy”.

Pani Marta – „Fajne na wyjazd, do hotelu itd.”

Pani Katarzyna – „W Ameryce to częste zjawisko. Łóżeczko z szuflady to nie nowość”.

kliknij w pudełko!

autor: Kasia