Marzenie

Dziecko jest marzeniem. Szczęściem, które ma dla nas największą wartość. Miłością. Czasem nawet o tym nie wiemy, dopóki się Ono nie pojawi na świecie i nie zaczniemy budować wspólnie naszej miłości. Czasem Dziecko przychodzi na świat bardzo łatwo i szybko – kochamy je od samego początku i wszystko jest po prostu idealne ♥ Czasem czekamy na Nie, leczymy się, zmieniamy partnera, próbujemy in vitro, a Marzenie i tak jest poza naszym zasięgiem. Po prostu się nie udaje 🙁

A czasem jest tak, że Maluch pojawia się na świecie, a rodzice mają tyle własnych problemów, że nie potrafią sobie poradzić z nową rzeczywistością i oddają Go, porzucają 🙁 Mając własne Dziecko, nie potrafię sobie tego wyobrazić, ale niestety tak bywa. Co roku w Polsce porzucanych jest około 700 niemowląt 🙁 Głównym powodem porzucenia jest bezradność opiekuńczo-wychowawcza, ubóstwo, bezrobocie oraz bezdomność i uzależnienie od alkoholu. Maluch, którego rodzice zmagają się z tymi problemami, już na początku swojego dzieciństwa jest w trudnej sytuacji, a przecież powinien być kochany, przytulany, całowany. Tak powinno być, a niestety tak nie jest.

Jednak dzieci nie są skazane na osamotnienie – istnieją ludzie i organizacje, które im pomagają. Jedną z nich jest Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny (IOP) w Otwocku. IOP jest „unikalnym w skali kraju i jedynym w województwie mazowieckim ośrodkiem interwencyjnym, przyjmującym noworodki i niemowlęta w nagłych sytuacjach kryzysowych, pozbawionych czasowo lub trwale opieki rodziców. Jego działalność służy ochronie najmłodszych dzieci przed negatywnymi skutkami sieroctwa”.

Wyjątkowość ośrodka polega na tym, że dziecko otrzymuje kompleksową opiekę, pracują z nim specjaliści – lekarze, rehabilitanci, psychologowie – i wolontariusze. Kładzie się nacisk, aby dziecko nie popadło w chorobę sierocą i stymuluje się jego rozwój metodą NDT Bobath (połączenie zabiegów rehabilitacyjnych i pielęgnacyjnych), która ma pomóc dziecku we wszechstronnym rozwoju tak, aby mogło w przyszłości uzyskać pełną niezależność życiową.

W ośrodku robi się wszystko, aby dziecko czuło się w nim jak w prawdziwym domu. Robi się również wszystko, aby biologiczni rodzice mogli mieć kontakt z dzieckiem – jeżeli chcą, to mogą nawet przebywać wraz z nim w ośrodku. Pomaga się im w nawiązywaniu prawidłowej relacji z dzieckiem, uczy się ich opieki nad dzieckiem i jeżeli jest taka możliwość, to zapewnia się im wsparcie w powrocie dziecka do domu. Jeżeli biologiczni rodzice chcą zrzec się swoich praw, to ośrodek dba o to, aby dziecko znalazło rodzinę zastępczą. Przyszli rodzice mogą spędzać czas ze swoim przyszłym dzieckiem w specjalnym pokoju, który ma charakter rodzinnego domu. Mogą wychodzić razem na spacery, zajmować się dzieckiem i robić wszystko, aby rozpocząć wspólną drogę życia; dać szczęście Maluchowi, którego życie tak ciężko doświadczyło i dać sobie szczęście 🙂

Medela Polska, FotoSister, Magdalena Różczka i Fundacja Rodzin Adopcyjnych – Adopcja.org.pl

W 2015 Kraina Mlekiem i Miłością Płynąca, wspólnie z Medela Polska, zorganizowała akcję „PIERWSI DO POMOCY”. Kraina wydała #kalendarzkrainy2016, z którego sprzedaży cały dochód został przeznaczony na rzecz Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego w Otwocku, będącego częścią Fundacji Rodzin Adopcyjnych. Dzięki tej akcji IOP otrzymał 12 500zł. 🙂 Podczas oficjalnego wręczania czeku z Krainą była Magdalena Różczka, aktorka i mama, ambasadorka Ośrodka, która od lat jest zaangażowana w akcje charytatywne na rzecz podopiecznych IOP w Otwocku.

Piękne chwile uchwycone w kadrze przez  FotoSister.

autor: Kasia