Czy jesteście zaszczepieni?

W tym roku zanotowaliśmy znowu małą epidemię świnki w Toronto, gdzie  liczba potwierdzonych przypadków z końca marca osiągnęła 64. (W rekordowym roku 2009 było ich łącznie 33).

Odkąd szczepionka przeciw śwince została wprowadzona w Kanadzie w 1969 r. liczba zachorowań zmniejszyła się o ponad 99% ze średnio 34 tys. w latach 50. do około 13 – 40 przypadków rocznie pomiędzy 2012 i 2017. Jednak co kilka lat pojawia się wzrost i odrodzenie wirusa. Zakażenie następuje poprzez kaszel, kichanie i styczność ze śliną osoby zarażonej.

1

Dlaczego tak się dzieje? Powodów może być kilka, ale Sarah Wilson, epidemiolog medyczny z Publicznej Służby Zdrowia w Ontario, twierdzi, że głównym czynnikiem jest to, że wiele osób w wieku 20 i 30 lat nie otrzymało dwóch dawek szczepionki. (Dwie dawki oferują 88 do 90% skuteczności – jedna około 78%). Świnka z choroby dzieciństwa zamieniła się chorobę w młodych dorosłych – dwa lata temu Sidney Crosby, największa gwiazda kanadyjskiego hokeja od czasów Gretzky’ego, dołączył do listy 14 hokeistów zainfekowanych wirusem.

2

To nie powinno się zdarzyć. Dlaczego choroba, która została faktycznie usunięta w Ameryce Północnej, powróciła w okresie ostatnich pięciu lat? Jak to możliwe, że wybuchy epidemii odry, świnki i ospy wietrznej – wszystko, czego można uniknąć szczepieniami – pojawiły się ostatnio w świecie zachodnim? Lekarze i naukowcy wskazują na jednego winowajcę: stale rosnący ruch antyimmunizacyjny.

3

Słynny artykuł dra Andrew Wakefielda  z 1998 r., który zasugerował związek między szczepieniami dzieci i autyzmem, okazał się bardzo brzemienny w skutki. Chociaż został później wycofany jako niedoskonały i nieuczciwy, jego publikacja wywołała panikę, która doprowadziła do obniżenia poziomu immunizacji i spowodowała wybuch kolejnych ognisk zapalnych tych chorób.

4

Ruchy antszczepieniowe są obecnie szeroko rozpowszechnione w Stanach Zjednoczonych, a nawet w Kanadzie. Po tym, jak Jenny McCarthy, słynna mama (gwiazda Playboya i aktorka), która otwarcie przeciwstawia się szczepieniom, została zaproszona do prowadzenia popularnego talk show The View, przedstawiciele Publicznej Służby Zdrowia w Toronto wezwali program do jej usunięcia. Radykalne poglądy McCarthy, ze względu na jej status celebrytki, zostały uznane za niebezpieczne dla zdrowia publicznego.

5

zdjęcia: @strupka

Jednym z aspektów ruchu przeciw szczepieniom jest filozofia mentalności stada – jeżeli wszyscy inni wokół ciebie są zaszczepieni, dlaczego ty masz się kłuć? Szczepionki mają skutki uboczne, więc rodzice zastanawiają się dwa razy zanim podejmą decyzję – zwłaszcza, jeżeli nie znają przypadków odry lub świnki z własnego doświadczenia. Często czują się zachęceni, ponieważ wydaje im się, że te choroby należą już do przeszłości, jak dżuma czy polio. Ale dlaczego tak jest? Może dlatego, że wszyscy jesteśmy zaszczepieni?!

autor: Jola